Koszulki słowiańskie w sklepie Słowiański Bestiariusz

Bogowie i demony słowiańskie naszymi oczami
Mitologia słowiańska to główny temat naszej działalności. Często inspirujemy się historiami o demonach, które stanowią ważny element bestiariusza. Z tego powodu jednym z motywów  przewijających się przez nasze projekty na słowiańskie koszulki jest m.im Leszy, czyli pan lasu i władca zwierząt. Interpretacje jego wyglądu bywają różne, a najczęściej spotykanymi są te z wizerunkiem starca o pokaźnej brodzie, którego wzrost potrafił zmieniać się w zależności od wysokości drzewostanu. Zgodnie z wierzeniami potrafił także przybierać postać niedźwiedzia, wilka lub innych dzikich zwierząt. Przechadzając się po lesie raczej nie powinieneś obawiać się nieprzychylności Leszego. Uważano, że ma neutralne nastawienie wobec ludzi pod warunkiem, że nie ma się złych zamiarów wobec jego królestwa. Aby zdobyć jego przychylność i przyzwolenie na korzystanie z dóbr lasu, składano ofiary m.in. w postaci plonów. Szukając więc pomysłu na koszulki z motywem słowiańskim, Leszy sprawia wrażenie idealnego bohatera. Artyści, z którymi zdecydowaliśmy się współpracować, musieli wykazać się niemałą wyobraźnią, aby uchwycić niezwykły charakter tego słowiańskiego demona. Tak też powstała koszulka Leszy ukazująca naszą niepowtarzalną wersję interpretacji jego wyglądu. 

koszulka leszy
Koszulka Leszy II

Kolejny demon, który zagościł na naszych produktach to Południca. Wierzono, że jej piękna, dziewczęca powłoka jest jedynie urokiem, a prawdziwe oblicze to brzydka i wychudzona starucha. Polowała na ludzi przebywających w polu w południe, a jej charakterystycznym atrybutem był sierp, służący do zabijania ofiar. Na plecach zaś trzymała worek, do którego porywała dzieci. Koszulka Południca skradła serca naszych klientów i nie ma się czemu dziwić, ponieważ przyciąga niemałą uwagę i wzbudza ogromną ciekawość.
Zainteresowanie z pewnością wzbudzi też słowiańska koszulka przedstawiająca Rusałkę, ukazaną w formie pięknej nagiej dziewczyny z rozpuszczonymi włosami. Według mitologii uwodziły młodych mężczyzn swym urokliwym głosem i przenikającym spojrzeniem. Następnie zachęcały młodzieńców do wspólnej zabawy i gier, aż ci umierali z wycieńczenia.
Bies również doczekał się własnego wzoru na koszulki. Słowianie wierzyli, że jest ucieleśnieniem złego demona, który przybierał formę rogatej bestii.
Demonologia to nie jedyny temat, którym się inspirujemy. Zarówno koszulki słowiańskie męskie, jak i koszulki słowiańskie damskie postanowiliśmy przyozdobić  wizerunkami jednych z najważniejszych bóstw w panteonie. Perun, czyli władca grzmotów i piorunów, stanowił wśród nich naczelną rolę, dlatego nie zabrakło go na naszych wzorach. Jego przeciwieństwem jest Weles, który uważany był przede wszystkim za bóstwo zaświatów, ale też bydła oraz magii. Zarówno koszulka z jego wizerunkiem oraz koszulka Perun znajdujące się w asortymencie naszego sklepu, pozwolą dumnie reprezentować rodzimowierstwo. Ostatnim z bóstw, które pojawia się na naszych wzorach jest Swaróg – kojarzony z niebiosami, słońcem oraz kowalstwem. Koszulka słowiańska z jego personifikacją na tle kołowrotu również znalazła miejsce w naszym asortymencie. Jeśli zaś krótkie rękawki nie są w waszym guście, możecie sięgnąć po inne opcje. Bluzy słowiańskie świetnie sprawdzą się na zimowe dni lub chłodne letnie wieczory.

koszulka południca
Koszulka Południca


Boska ochrona
Wizerunki bóstw i demonów to nie jedyne projekty, jakie oferujemy. Tworząc pogańskie koszulki równie często nawiązujemy do symboli. Jednym z nich jest swarzyca, znana też jako kołowrót. Może oznaczać nieskończoność, słońce i dobrobyt, ale przede wszystkim stanowi najbardziej rozpoznawalny symbol słowiański. Koszulki pogańskie przedstawiające swarzycę mogą być świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią proste, minimalistyczne wzory. Kolejnym ważnym znakiem, którego nie mogło zabraknąć w naszej ofercie, jest symbol wcześniej wspomnianego boga Peruna. Wierzono, że miał on zapewniać ochronę przed burzą i czyhającymi na nas nieszczęściami. Słowiańskie koszule z tym symbolem mogą więc stać się twoją wersją talizmanu, który zapewni ci boską opiekę.
Biżuteria była wśród słowian popularną formą amuletu. W wielu miejscach nadal nosi się symbole przodków, które nie zmieniły się od setek lat. Według wierzeń biżuteria słowiańska chroni przed żywiołami, urokami oraz nieprzychylnością złych duchów. Kultywowanie tradycji jest dla nas ważne, dlatego postanowiliśmy odtwarzać sztukę oraz rzemiosło Słowian. Biżuteria wykonana jest z wysokiej jakości srebra, a najczęściej widnieją na niej symbole Welesa, Peruna, czy Świętowita.

naszyjnik swaroga
Naszyjnik Swaroga

Coś więcej niż ubranie
Wiele obrzędów i tradycji naszych przodków zachowało się do dziś, a idealnym tego przykładem jest topienie marzanny. Niestety ze względu na chrystianizację społeczeństwa masa wspaniałych zwyczajów niemal odeszła w niepamięć, a niektóre zostały kompletnie zastąpione. Dziady, przeobraziły się w Dzień Wszystkich Świętych, a Boże Narodzenie stało się odpowiednikiem Szczodrych Godów. Aby kultywować pamięć o tych wydarzeniach stworzyliśmy produkty dedykowane Nocy Kupały, ale także koszulki motywy słowiańskie. Wiedza o naszej historii to ważna część tożsamości człowieka, dlatego edukacja to pierwszy krok do poznania siebie. Projektowane przez nas słowiańskie koszulki są świetnym dodatkiem do stylizacji, ale przede wszystkim zawsze kryją w sobie niezwykłą historię. Kupując tego typu produkt warto jest mieć świadomość przesłania, jakie ze sobą niesie. 

komplet koszulek noc kupały
Komplet koszulek Noc Kupały

Podobne wpisy:

O autorze Redakcja Słowiański Bestiariusz

Sprawdź jeszcze to

Logo Rasthon Design

Kolekcja koszulek Rasthon Design

Ostatnimi czasy w naszym sklepie pojawią się koszulki słowiańskie oznaczone logo Rasthon Design. W obecnej …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *