Nowości

Wydarzenia ze świata i życia strony.

Recenzja książki „Czy To Pies Czy To Bies”


Chcę się dzisiaj podzielić z Wami moimi odczuciami po lekturze książki “Czy To Pies Czy To Bies” autorstwa Kamili Loskot oraz Łukasza Loskot. 

Już sama okładka bardzo zachęca do przeczytania danej pozycji. Książka jest okraszona uroczymi i zabawnymi ilustracjami słowiańskich stworów. Styl, który został przy nich wykorzystany, jest współczesny oraz prosty, co sprzyja ogólnemu klimatowi książki i tworzy wspaniałą oraz spójną artystyczną całość. Wspomniane obrazki, znajdujące się na wielu stronach, z pewnością przypadną do gustu każdemu młodszemu czytelnikowi, przez swoje wręcz rozbrajająco urocze przedstawienie słowiańskich potworów. To stwierdzenie sprawdzi się również wśród starszych czytelników. Ja nie mogłam oderwać wzroku przede wszystkim od tytułowego Biesa ze względu na jego słodką oraz jednocześnie zabawną aparycję. Ponadto oprócz pełnych ilustracji znajduje się tam wiele urokliwych zdobień upiększających opisy potworków.

Gdy tylko rozpoczęłam czytanie książki, nie przerwałam lektury aż do jej samego końca. Procesowi temu sprzyjała wygodna do czytania czcionka oraz styl w jakim owa pozycja została napisana. Przyjemne, krótkie opisy poszczególnych stworów uzupełnione żartami bardzo przypadły mi do gustu i szybko zapadły w pamięci, niejednokrotnie właśnie dzięki zabawnym wstawkom na mojej twarzy pojawił się uśmiech. Dodatkowo oprócz żartów pojawiają się tam czasem ciekawe historyjki z udziałem wybranego stworka.

Jest to krótka pozycja idealna do umilenia czasu wieczorem po długim dniu. Przez bycie niezbyt długą lekturą z pewnością może wydać się atrakcyjniejsza dla dzieci, które dzięki temu chętniej przeczytają ją nawet parę razy, aby utrwalić interesujące i zabawne ciekawostki o słowiańskich potworach. Dzięki tej lekturze dowiedzą się, między innymi skąd biorą się niektóre powiedzenia oraz dlaczego nie powinno się wychodzić w upalne dni w samo południe na środek pola. Książka tego typu z pewnością rozpali w młodszych czytelnikach chęć szerszego zapoznania się ze słowiańską kulturą oraz mitologią.

Książka “Czy To Pies Czy To Bies” jest przede wszystkim skierowana do młodszego czytelnika, jednakże dorośli miłośnicy książek, lubiący sięgnąć czasem po zabawne i urocze lektury, również będą nią zachwyceni. Polecam tę pozycję czytelnikom w każdym wieku.

Bies z Książki Czy To Pies Czy To Bies
Mój ulubieniec Bies

Koszulki słowiańskie w sklepie Słowiański Bestiariusz

Bogowie i demony słowiańskie naszymi oczami
Mitologia słowiańska to główny temat naszej działalności. Często inspirujemy się historiami o demonach, które stanowią ważny element bestiariusza. Z tego powodu jednym z motywów  przewijających się przez nasze projekty na słowiańskie koszulki jest m.im Leszy, czyli pan lasu i władca zwierząt. Interpretacje jego wyglądu bywają różne, a najczęściej spotykanymi są te z wizerunkiem starca o pokaźnej brodzie, którego wzrost potrafił zmieniać się w zależności od wysokości drzewostanu. Zgodnie z wierzeniami potrafił także przybierać postać niedźwiedzia, wilka lub innych dzikich zwierząt. Przechadzając się po lesie raczej nie powinieneś obawiać się nieprzychylności Leszego. Uważano, że ma neutralne nastawienie wobec ludzi pod warunkiem, że nie ma się złych zamiarów wobec jego królestwa. Aby zdobyć jego przychylność i przyzwolenie na korzystanie z dóbr lasu, składano ofiary m.in. w postaci plonów. Szukając więc pomysłu na koszulki z motywem słowiańskim, Leszy sprawia wrażenie idealnego bohatera. Artyści, z którymi zdecydowaliśmy się współpracować, musieli wykazać się niemałą wyobraźnią, aby uchwycić niezwykły charakter tego słowiańskiego demona. Tak też powstała koszulka Leszy ukazująca naszą niepowtarzalną wersję interpretacji jego wyglądu. 

koszulka leszy
Koszulka Leszy II

Kolejny demon, który zagościł na naszych produktach to Południca. Wierzono, że jej piękna, dziewczęca powłoka jest jedynie urokiem, a prawdziwe oblicze to brzydka i wychudzona starucha. Polowała na ludzi przebywających w polu w południe, a jej charakterystycznym atrybutem był sierp, służący do zabijania ofiar. Na plecach zaś trzymała worek, do którego porywała dzieci. Koszulka Południca skradła serca naszych klientów i nie ma się czemu dziwić, ponieważ przyciąga niemałą uwagę i wzbudza ogromną ciekawość.
Zainteresowanie z pewnością wzbudzi też słowiańska koszulka przedstawiająca Rusałkę, ukazaną w formie pięknej nagiej dziewczyny z rozpuszczonymi włosami. Według mitologii uwodziły młodych mężczyzn swym urokliwym głosem i przenikającym spojrzeniem. Następnie zachęcały młodzieńców do wspólnej zabawy i gier, aż ci umierali z wycieńczenia.
Bies również doczekał się własnego wzoru na koszulki. Słowianie wierzyli, że jest ucieleśnieniem złego demona, który przybierał formę rogatej bestii.
Demonologia to nie jedyny temat, którym się inspirujemy. Zarówno koszulki słowiańskie męskie, jak i koszulki słowiańskie damskie postanowiliśmy przyozdobić  wizerunkami jednych z najważniejszych bóstw w panteonie. Perun, czyli władca grzmotów i piorunów, stanowił wśród nich naczelną rolę, dlatego nie zabrakło go na naszych wzorach. Jego przeciwieństwem jest Weles, który uważany był przede wszystkim za bóstwo zaświatów, ale też bydła oraz magii. Zarówno koszulka z jego wizerunkiem oraz koszulka Perun znajdujące się w asortymencie naszego sklepu, pozwolą dumnie reprezentować rodzimowierstwo. Ostatnim z bóstw, które pojawia się na naszych wzorach jest Swaróg – kojarzony z niebiosami, słońcem oraz kowalstwem. Koszulka słowiańska z jego personifikacją na tle kołowrotu również znalazła miejsce w naszym asortymencie. Jeśli zaś krótkie rękawki nie są w waszym guście, możecie sięgnąć po inne opcje. Bluzy słowiańskie świetnie sprawdzą się na zimowe dni lub chłodne letnie wieczory.

koszulka południca
Koszulka Południca


Boska ochrona
Wizerunki bóstw i demonów to nie jedyne projekty, jakie oferujemy. Tworząc pogańskie koszulki równie często nawiązujemy do symboli. Jednym z nich jest swarzyca, znana też jako kołowrót. Może oznaczać nieskończoność, słońce i dobrobyt, ale przede wszystkim stanowi najbardziej rozpoznawalny symbol słowiański. Koszulki pogańskie przedstawiające swarzycę mogą być świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią proste, minimalistyczne wzory. Kolejnym ważnym znakiem, którego nie mogło zabraknąć w naszej ofercie, jest symbol wcześniej wspomnianego boga Peruna. Wierzono, że miał on zapewniać ochronę przed burzą i czyhającymi na nas nieszczęściami. Słowiańskie koszule z tym symbolem mogą więc stać się twoją wersją talizmanu, który zapewni ci boską opiekę.
Biżuteria była wśród słowian popularną formą amuletu. W wielu miejscach nadal nosi się symbole przodków, które nie zmieniły się od setek lat. Według wierzeń biżuteria słowiańska chroni przed żywiołami, urokami oraz nieprzychylnością złych duchów. Kultywowanie tradycji jest dla nas ważne, dlatego postanowiliśmy odtwarzać sztukę oraz rzemiosło Słowian. Biżuteria wykonana jest z wysokiej jakości srebra, a najczęściej widnieją na niej symbole Welesa, Peruna, czy Świętowita.

naszyjnik swaroga
Naszyjnik Swaroga

Coś więcej niż ubranie
Wiele obrzędów i tradycji naszych przodków zachowało się do dziś, a idealnym tego przykładem jest topienie marzanny. Niestety ze względu na chrystianizację społeczeństwa masa wspaniałych zwyczajów niemal odeszła w niepamięć, a niektóre zostały kompletnie zastąpione. Dziady, przeobraziły się w Dzień Wszystkich Świętych, a Boże Narodzenie stało się odpowiednikiem Szczodrych Godów. Aby kultywować pamięć o tych wydarzeniach stworzyliśmy produkty dedykowane Nocy Kupały, ale także koszulki motywy słowiańskie. Wiedza o naszej historii to ważna część tożsamości człowieka, dlatego edukacja to pierwszy krok do poznania siebie. Projektowane przez nas słowiańskie koszulki są świetnym dodatkiem do stylizacji, ale przede wszystkim zawsze kryją w sobie niezwykłą historię. Kupując tego typu produkt warto jest mieć świadomość przesłania, jakie ze sobą niesie. 

komplet koszulek noc kupały
Komplet koszulek Noc Kupały

II konkurs opowiadaniowy – do wygrania książki „Człowiek Znikąd” [ZAKOŃCZONY]

gapinski_ksiazki_czlowiek_znikad

Wyniki konkursu!

Po długim maratonie lektury prac konkursowych ogłaszamy, iż zwycięzcami konkursu zostają:

  1. Faber Ireneusz – Ziemia Umarłych
  2. Zawistowski Bartosz – Ofiara dla bogów
  3. Grzech Marta – Zwiastunka

Zwycięzców prosimy o nadesłanie informacji o wybranej nagrodzie dodatkowej wraz z adresem do wysyłki.
Wszystkie prace były wyjątkowo wciągające i dopracowane, dziękujemy za zgłoszenia!

Wyróżnione prace:

***

Wspólnymi siłami z Łukaszem Gapińskim przygotowaliśmy dla Was II konkurs opowiadaniowy. Zostaliśmy obdarowani książkami „Księga Welesa” oraz „Tarcza Słońca” z autografem autora i to właśnie one są głównymi nagrodami w tym konkursie. Konkurs wymaga od Was kreatywności i lekkości pióra do opowiadań w klimacie słowiańskim.

Chcąc wziąć udział w konkursie, należy napisać opowiadanie dotyczące bóstw utrzymane w klimatach słowiańskich, dodatkowo wymagane jest polubienie fanpage Łukasz Gapiński. Nie ograniczamy was co do utrzymywanej konwencji, akcja może tyczyć się w czasach wczesnośredniowiecznych lub nawet współczesnych. Może opowiadać historię któregoś z bogów lub innej wymyślonej postaci mającej styczność z bogami. Nie mamy nic przeciwko formie pracy konkursowej, może być to artykuł, fragment dziennika czy klasyczne opowiadanie. Nie stawiamy również wymogów w kwestii długości tekstu, liczymy jednak na dobry tekst i wciągającą fabułę.
Wszystkie prace konkursowe zostaną opublikowane na stronie Słowianie Tworzą.

Spośród nadesłanych prac wybierzemy trzy, które nagrodzimy.
Nagrody zostaną przydzielone w następujący sposób:
I miejsce – książki „Księga Welesa”, „Tarcza Słońca” i dowolny wisiorek z naszego sklepu.
II miejsce – książka „Księga Welesa” i dowolny wisiorek z naszego sklepu.
III miejsce – książka „Księga Welesa”

Zwycięzców wyłonimy na podstawie wyboru jury złożonego z Pana Łukasza Gapińskiego oraz administracji Słowiańskiego Bestiariusza.

Prace konkursowe można zgłaszać do północy 31 grudnia na adres [email protected]
Swoje prace prosimy zapisywać w formacie doc/docx.

Powodzenia!

Jesienny konkurs fotograficzny

jesienny konkurs fotograficzny

W tym tygodniu rusza wysyłka naszych bluz, a jesienny krajobraz sprzyja ciekawym fotografiom. Z tego powodu zachęcamy do wzięcia udziału w jesiennym konkursie fotograficznym!

Chcąc wziąć udział w konkursie, należy wykonać fotografię z udziałem dowolnego produktu (koszulki, bluzy, wisiorki) z naszego sklepu. Przyjmujemy fotografie portretowe, plenerowe, studyjne i wszystko co wpadnie Ci do głowy. Ogranicza Cię jedynie Twoja kreatywność! Dla tych, którzy wysyłali nam już swoje zdjęcia istnieje możliwość zgłoszenia do konkursu fotografii, która była już publikowana na naszym fanpage! Oceniana będzie kreatywność oraz jakość zdjęcia.

Fotografie konkursowe zostaną opublikowane w tym wpisie, oraz na fanpage Słowiański Bestiariusz w konkursowym albumie.
Trzej zwycięzcy
konkursu będą wybierani przez fanów oraz administrację. Jeden na podstawie największej ilości „Lubię to” pod zdjęciem, pozostali dwaj wyłonieni zostaną przez werdykt administracji.
Nagrodą w konkursie jest dowolny przedmiot ze sklepu Słowiański Bestiariusz.

Zdjęcia konkursowe można zgłaszać do północy 30 listopada na adres e-mail [email protected]
7 grudnia
zostaną ogłoszeni zwycięzcy konkursu.
Zdjęcia prosimy wysyłać w formacie jpg.

Powodzenia!

I konkurs opowiadaniowy – do wygrania dowolny przedmiot z naszego sklepu [ZAKOŃCZONY]

konkurs_opowiadaniowy

Zwycięzcy wybierani byli dwoma drogami, poprzez głosowanie i wybór administracji. To drugie było dla nas szczególnie trudne, ponieważ poziom prac był wysoki i wiele szkoda było nie nagrodzić. Dlatego zdecydowaliśmy wyróżnić kilka prac. Prosimy zwycięzców o wysłanie maila z wybranym produktem oraz adresem do wysyłki nagrody, a autorzy wyróżnionych prac proszeni są o wybranie dowolnego wisiorka z naszej oferty. Dziękujemy wszystkim za nadesłanie prac, które możecie przeczytać tutaj – http://slowianietworza.pl/!

Zwycięzcy konkursu:
Perun Z1 – Jeremiasz Krok
Strzyga była Kotem – Jakub Bielawski
Za nas i za tych, którzy odeszli – Klaudiusz Handerski

Wyróżnienia:
Oko – Aleksandra Sieradzka
Może być i tak – Piotr Turaj
Syrena Warszawska – Jacek Fleiszfreser


Nadszedł czas, na kolejny konkurs. Tym razem w celu zgarnięcia nagrody musicie udowodnić swoją kreatywność i nie wymagamy posiadania własnej strony! Przyjmujemy prace napisane w dowolnym formacie.

Chcąc wziąć udział w konkursie, należy napisać opowiadanie utrzymane w klimatach słowiańskich. Nie ograniczamy was co do utrzymywanej konwencji, akcja może tyczyć się w czasach wczesnośredniowiecznych lub nawet współczesnych. Może opowiadać historię któregoś z bogów, bestii słowiańskich lub innej wymyślonej postaci. Nie mamy nic przeciwko formie pracy konkursowej, może być to artykuł, fragment dziennika czy klasyczne opowiadanie. Nie stawiamy również wymogów w kwestii długości tekstu, liczymy jednak na dobry tekst i wciągającą fabułę.
Wszystkie prace konkursowe zostaną opublikowane na stronie Słowianie Tworzą.

Spośród nadesłanych prac wybierzemy trzy, które nagrodzimy. Nagrodą w konkursie jest dowolny produkt (duży wybór pośród koszulek i wisiorków) z naszego sklepu. Zwycięzców wybierzemy na podstawie głosowania fanów i wyboru jury złożonego z administratorów strony.

Prace konkursowe można zgłaszać do północy 7 sierpnia na adres [email protected]
Swoje prace prosimy zapisywać w formacie doc/docx.

Powodzenia!

Poszczególne produkty z naszego sklepu, do wygrania jeszcze więcej!