Inne

Tatuaże słowiańskie – historia i znaczeni

Tatuaże słowiańskie dawniej i dziś W kręgu osób pasjonujących się szeroko pojętą słowiańską tematyką dużym zainteresowaniem cieszą się tatuaże słowiańskie. Inspirowane rodzimą kulturą, mitologią i ornamentyką stanowią nietuzinkową ozdobę, przyciągającą spojrzenia i wzbudzającą ciekawość otoczenia. Warto się jednak zastanowić, czy słowiański tatuaż istotnie był obecny w życiu naszych przodków? Autor: …

Czytaj dalej...

Pieśni ludowe — tytuły znane i nieznane

gierson odpoczynek w szałasie

Pieśni ludowe — tytuły znane i nieznane Słowiańskie pieśni ludowe są spuścizną po naszych przodkach, wyjątkowym prezentem przekazywanym przez setki lat z pokolenia na pokolenie. Podobnie jak podania ludowe, pieśni zawierają bogactwo informacji na temat dawnego sposobu postrzegania świata, minionych wierzeniach, przesądach i tradycjach. Wiele z nich znamy z dzieciństwa, …

Czytaj dalej...

Krajka i tkactwo tabliczkowe

krajki

Niemal każda osoba zafascynowana słowiańskim światem orientuje się, jak wygląda krajka. Jako barwny i efektowny element garderoby stanowi świetny dodatek zarówno do słowiańskiego, jak i codziennego stroju. Niejedno z nas rozważało podjęcie próby samodzielnego utkania krajki, a wśród rodzimowierców i słowiańskich pasjonatów są osoby, które z powodzeniem robią to od …

Czytaj dalej...

Słowiańskie wzory, haft krzyżykowy

Słowiańskie wzory – symbolika i znaczenie Chęć upiększania świata jest jedną z naturalnych potrzeb człowieka. Tak było przed wiekami i tak jest do dziś. Dzięki pracy archeologów, etnografów i folklorystów wiemy, że nasi przodkowie dbali o estetykę nawet najprostszych narzędzi, elementów wyposażenia czy odzieży. Słowiańskie wzory do dziś budzą zachwyt i …

Czytaj dalej...

Miejsca kultu Słowian – gdzie się znajdowały i czy przetrwały do dziś?

Miejsca kultu Słowian – gdzie się znajdowały i czy przetrwały do dziś? Miejsca kultu Słowian, z oczywistych względów nie mogły zachować się w zadowalającym stanie do dnia dzisiejszego. Wraz z chrystianizacją musiały wcześniej czy później ulec zniszczeniu. Miejsc, w których oddawano cześć słowiańskim bogom, możemy się domyślać dzięki pracy archeologów …

Czytaj dalej...