Inne

Pismo Słowian – czy istniało?

głagolica

Jednym z powodów, dla których wiedza na temat najstarszych słowiańskich wierzeń, historii i kultury pozostaje niepełna, jest znikoma liczba źródeł pisanych pochodzących z okresu przedchrześcijańskiego, oraz dostęp jedynie do dzieł kronikarzy cudzoziemskich. Do rodzimych źródeł pisanych nie mamy dostępu z prostej przyczyny – według aktualnej wiedzy odrębne pismo Słowian nigdy …

Czytaj dalej...

Noże słowiańskie

nóż słowiański

Uzbrojenie dawnych Słowian jest jednym z ciekawszych tematów związanych z ich codziennym życiem. Przed setkami lat, kiedy człowiek był zdany na łaskę i niełaskę natury, broń była wyposażeniem niezbędnym, a wśród niej niewątpliwie nóż wyróżniał się swą popularnością. Noże słowiańskie służyły naszym przodkom podczas łowów, walki wręcz oraz jako użyteczne …

Czytaj dalej...

Tatuaże słowiańskie – historia i znaczeni

Tatuaże słowiańskie dawniej i dziś W kręgu osób pasjonujących się szeroko pojętą słowiańską tematyką dużym zainteresowaniem cieszą się tatuaże słowiańskie. Inspirowane rodzimą kulturą, mitologią i ornamentyką stanowią nietuzinkową ozdobę, przyciągającą spojrzenia i wzbudzającą ciekawość otoczenia. Warto się jednak zastanowić, czy słowiański tatuaż istotnie był obecny w życiu naszych przodków? Autor: …

Czytaj dalej...

Pieśni ludowe — tytuły znane i nieznane

gierson odpoczynek w szałasie

Pieśni ludowe — tytuły znane i nieznane Słowiańskie pieśni ludowe są spuścizną po naszych przodkach, wyjątkowym prezentem przekazywanym przez setki lat z pokolenia na pokolenie. Podobnie jak podania ludowe, pieśni zawierają bogactwo informacji na temat dawnego sposobu postrzegania świata, minionych wierzeniach, przesądach i tradycjach. Wiele z nich znamy z dzieciństwa, …

Czytaj dalej...

Krajka i tkactwo tabliczkowe

krajki

Niemal każda osoba zafascynowana słowiańskim światem orientuje się, jak wygląda krajka. Jako barwny i efektowny element garderoby stanowi świetny dodatek zarówno do słowiańskiego, jak i codziennego stroju. Niejedno z nas rozważało podjęcie próby samodzielnego utkania krajki, a wśród rodzimowierców i słowiańskich pasjonatów są osoby, które z powodzeniem robią to od …

Czytaj dalej...