Tatuaże słowiańskie – historia i znaczeni

Tatuaże słowiańskie dawniej i dziś

W kręgu osób pasjonujących się szeroko pojętą słowiańską tematyką dużym zainteresowaniem cieszą się tatuaże słowiańskie. Inspirowane rodzimą kulturą, mitologią i ornamentyką stanowią nietuzinkową ozdobę, przyciągającą spojrzenia i wzbudzającą ciekawość otoczenia. Warto się jednak zastanowić, czy słowiański tatuaż istotnie był obecny w życiu naszych przodków?

południca tatuaż
Autor: Dalebor Art, Instagram: dalebor_tattoo

Historia tatuażu sięga do odległej przeszłości

Sztuka tatuażu ma wielowiekową tradycję, potwierdzoną licznymi źródłami i odkryciami archeologicznymi. Obecna była w wielu dawnych kulturach, przy czym w każdej z nich pełniła nieco inne funkcje. Gdzieniegdzie wierzono na przykład w leczniczą moc tatuaży, a doskonałym przykładem jest Człowiek Lodu – Ötzi. Na jego ciele znaleziono ponad sześćdziesiąt pogrupowanych, równolegle ułożonych linii i krzyży, umiejscowionych w rejonach mogących być źródłem bólu – na przykład u podstawy kręgosłupa. A warto zaznaczyć, że żył on w 3300 roku p.n.e.! Podobne poglądy charakterystyczne były dla wielu dawnych plemion. W licznych społecznościach przywiązywano ogromną wagę do tatuaży symbolizujących osobowość i status społeczny noszącego je człowieka. Takie podejście reprezentowały choćby plemiona polinezyjskie, których charakterystyczne wzornictwo jest rozpoznawalne na całym świecie. Z kolei zdecydowanie bliżsi nam – nie tylko pod względem geograficznym – wikingowie, chętnie wykorzystywali tatuaże jako oręż mający wzbudzić przerażenie wśród przeciwników.

Jeśli już mowa o wikingach — był taki czas w odległej historii, kiedy ścieżki wojowników północy i wojowników słowiańskich często się ze sobą krzyżowały, dając okazję do wzajemnego przenikania obcych dotychczas zwyczajów i tradycji. Być może więc i popularny wśród wikingów tatuaż zawędrował do słowiańskiej kultury. Niestety jednak — hipoteza ta nadal pozostaje jedynie w sferze przypuszczeń. Słowianie tatuaże uważali być może za ciekawy artefakt, jednak najwyraźniej nie na tyle, aby na stałe zagościł on w naszej historii. Należy jednak zaznaczyć, że mowa jest o Słowianach zamieszkujących najbliższe nam terytoria, a więc rejony dzisiejszej Polski oraz ich okolice. W przypadku Słowian żyjących na Bałkanach historia tatuażu jest znacznie bogatsza. Doskonałym przykładem jest Chorwacja, w której tatuowanie dorastających dziewcząt było wyrazem następującej w ich życiu zmiany. Bałkańskie kobiece tatuaże mają niezwykle różnorodną ornamentykę i bogatą symbolikę, a pragnących dowiedzieć się więcej na ten temat gorąco zachęcam do odwiedzenia funkcjonującej w ramach FB grupy Tradicionalno Tetoviranje Hrvata, której założycielka stara się ocalić od zapomnienia dawną tradycję. Powróćmy jednak do bliższych nam rejonów. Jak już wspomniałam,

nie ma dowodów na to, że tatuaż był Słowianom szczególnie bliski, jednak nie zostało to również jednoznacznie wykluczone. W związku z tym osoby, dla których słowiańskie tatuaże są pasją, wyrazem zainteresowań a może nawet wiary, wciąż mogą mieć nadzieję na nowe odkrycia naukowców. W każdym razie nic nie stoi na przeszkodzie, aby inspirując się bogatą słowiańską kulturę stworzyć niepowtarzalne wzory tatuaży.

świętowit tatuaż
Autor: Dalebor Art, Instagram: dalebor_tattoo

Symbole słowiańskie tatuaż pełen znaczeń

W naszym kraju jeszcze kilkanaście lat temu tatuowanie skóry uważano za domenę marginesu społecznego. Starsze pokolenie kojarzyło je ze środowiskiem więziennym, a w najlepszym wypadku z romantycznymi opowieściami o odbywających dalekie podróże marynarzach. Na szczęście w pewnym momencie nastąpił zwrot w stosunku społeczeństwa do osób noszących tatuaże, a samo tatuowanie coraz częściej uważane jest nie za zwykłe rzemiosło, lecz raczej za wymagającą ogromnych umiejętności sztukę. W taką narrację idealnie wpasowują się wzory zaczerpnięte z dawnych kultur. Dlatego właśnie, jeśli chcesz stworzyć oryginalny tatuaż słowiański sztuka naszych przodków będzie skarbnicą fascynujących pomysłów. Sam boski panteon wraz z różnorodnymi demonami jest bezcenny dla kreatywnego umysłu artysty, a oprócz nich mamy do dyspozycji słowiańskie wzornictwo, poczynając od pełnych znaczeń symboli, na ozdobnych ornamentach kończąc.

Jakie symbole wybrać?

Wybierając tatuaż, warto kierować się nie tylko względami estetycznymi, choć niewątpliwie są one niezwykle ważne. Istotne jest aby zastanowić się nad znaczeniem symbolu, który będzie z nami nierozerwalnie związany do końca życia. Przedstawiający słowiańskie symbole tatuaż to na przykład znak Welesa, lunula, tzw. ręce boga, swadziebnik, tarcza Peruna, swarożyca lub Drzewo Życia i wiele innych. Przyjrzyjmy się więc bliżej najważniejszym z przytoczonych znaków.

Swarożyca tatuaż solarny

Swarożyca znana też pod nazwami swarzycy, swargi, kołowrotu czy świaszczycy to odmiana swastyki. Występuje w wielu różnych odmianach, tj. z różną liczbą ramion, z ramionami złamanymi w prawą lub w lewą stronę, z w połączeniu z dodatkowymi ornamentami, w postaci symboli o złagodzonych, miękkich i zaokrąglonych liniach lub przeciwnie – wyrazistych i ostrych. Swarożyca odnosząc się do słońca i ognia, powiązana jest oczywiście ze Swarogiem, a niesie ze sobą takie wartości jak dobrobyt, szczęście i ochronę przed złymi mocami.

Lunula tatuaż znaczenie pełne kobiecej mocy

Lunula to charakterystyczny znak przedstawiający półksiężyc skierowany półokrągłą częścią do góry, a do dołu ostrymi końcami. Jest obecny w wielu kulturach, w tym w słowiańskiej, a co ciekawe jego znaczenie w różnych rejonach świata jest mocno zbliżone. Lunula symbolizuje kobiecość we wszystkich jej aspektach, dojrzałość płciową, a także płodność. Jako amulet zapewnia noszącej go kobiecie zdrowie, płodność, bezpieczną ciążę i poród. Jest chętnie noszony jako biżuteria lub tatuaż przez panie chcące podkreślić swoją kobiecość.

Znak Welesa tatuaż pełen mistycyzmu

Symbol ten odnosi się bezpośrednio do słowiańskiego boga zaświatów, zmarłych i czarów. Jest odpowiedni dla osób, którym bliska jest magia, zwłaszcza ta związana z siłami natury. Do Welesa zwracali się niegdyś słowiańscy szamani – wołchwowie – bo właśnie to bóstwo było związane z ich mocami. Sam znak Welesa przedstawia boga w symbolicznej postaci byka, która była jedną z jego zoomorficznych form.

Drzewo Życia symbol pełen harmonii

Obrazujący słowiańskie Drzewo Życia tatuaż jest szczegółowo przemyślanym graficznym odbiciem cyklu życia ukazanym poprzez pryzmat słowiańskich wierzeń. Jego symbolika bywa różnorodnie interpretowana. Wersja, która wydaje mi się najtrafniejsza, mówi o tym, że korona drzewa to wyraj gdzie witalna część ludzkiej duszy oczekuje na nowe wcielenie, pień symbolizuje świat żywych, korzenie drzewa to nawia, gdzie trafia dusza jaźni.

Bogowie i demony słowiańskiego świata

Przedstawiający symbole słowiańskie tatuaż to jedna z wielu opcji, na którą może zdecydować się osoba zafascynowana rodzimą kulturą i mitologią. Ogrom możliwości dają postaci bogów oraz demonów. Znane nam opisy poszczególnych bóstw pozostawiają artystom duże pole do własnej interpretacji, dzięki czemu nie ma mowy o wtórności czy szablonowym podejściu. Które z mitycznych postaci najczęściej stają się obiektem pracy tatuatorów?

Leszy tatuaż znaczenie i symbolika

Leszy to demoniczny opiekun lasu, nierozerwalnie związany z naturą i jej siłami. W postaci ludzkiej przedstawiany jest między innymi jako starzec z długą brodą, w postaci zwierzęcej jako wilk, niedźwiedź lub puchacz. Jego wizerunek jest idealnym tatuażem dla osób związanych z lasem, dla których jest on niezwykle ważnym elementem życia. 

Swaróg tatuaż pełen życia

Swaróg to jedno z najważniejszych słowiańskich bóstw, którego domeną był nieboskłon, słońce i ogień. Kojarzy się go z siłą witalną, mocą i energią. Tatuaż z wizerunkiem boga słońca jest odpowiedni dla osób pełnych pasji, które szukają w życiu nowych doznań i nie akceptują przeciętności.

wiedźma tatuaż
Autor: Dalebor Art, Instagram: dalebor_tattoo

Słowiańskie wzory tatuażu – jest w czym wybierać

Ornamenty zdobiące naczynia i biżuterię, wzory haftowane niegdyś na odzieży, tkane na krajkach, boskie wizerunki i wyobrażenia demonów, liczne symbole i znaki – wszystko to składa się na ogrom możliwości, jakie ma przed sobą utalentowany tatuator, pragnący zgłębić tematykę słowiańskiego dziedzictwa.

Podobne wpisy:

O autorze Redakcja Słowiański Bestiariusz

Sprawdź jeszcze to

głagolica

Pismo Słowian – czy istniało?

Jednym z powodów, dla których wiedza na temat najstarszych słowiańskich wierzeń, historii i kultury pozostaje …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *