Chors, słowiański władca nocy

Chors – słowiańskie bóstwo solarne, bądź lunarne, o niepewnej autentyczności. Znane także pod imionami Choros, Chrs. Wzmianka o Chorsie pojawia się w „Powieści minionych lat”, gdzie występuje on w szeregu z innymi bóstwami, takimi jak Perun i Dadźbog. Również w „Słowie o wyprawie Igora” pojawia się krótka wzmianka o tymże bóstwie, gdzie autor przedstawia historię wyprawy połockiego księcia Wsiesława, który „wielkiemu Chorsowi drogę przebiegał”. Chors jest też wspominany w niektórych tekstach kościelnych („Słowo i objawienie św. Apostołów” czy „Biesiada trzech świętych”).

chors knysz

Etymologii imienia Chors badacze doszukują się w starożytnych językach bliskiego wschodu (tereny Iranu): sanskryckie „hara” oznaczające ogień, awestyjskie xvar (aureola), czy nowoperskie „xurset” tłumaczone jako „błyszczące słońce” oraz khor (khoršid, khurśet, khores) – po prostu Słońce. Aleksander Bruckners upatruje jednak pochodzenie imienia Chorsa w języku prasłowiańskim wywodząc je od słowa „wycharsły” oznaczającego „wynędzniały”, co może mieć związek z regularnym ubywaniem księżyca, bądź z jego nikłym blaskiem w stosunku do światła słonecznego. Warto zwrócić uwagę na fakt, ze w językach słowiańskich, w odróżnieniu do Europy Zachodniej, Księżyc jest rodzaju męskiego (Słońce nijakiego), tak samo, jak w irańskim kręgu kulturowym, dlatego też teoria dotycząca bliskowschodniego rodowodu Chorsa wydaje się bardziej prawdopodobna.

Pomimo „słonecznego” pochodzenia nazwy, Chors uznawany jest za bóstwo lunarne. Te dwie sfery nie są zresztą aż tak od siebie odległe. Istnieje teoria, wedle której nazwa „księżyc” oznacza syna księdza (księcia), którym w tym wypadku jest Słońce. Często łączy się też Chorsa z Dadźbogiem będącym synem Swaroga, co mogłoby potwierdzać powyższą teorię. Z powodu swojej „nocnej” domeny może również być w jakiś sposób spokrewniony z Welesem, bogiem świata podziemnego.

Źródło: www.aragorn.cz

Jako bóstwu lunarnemu, przypisuje się Chorsowi władztwo nad demonami wodnymi i nocnymi, jak zmora, czy rusałka. Ponadto ludowe mądrości twierdzą, że cykliczne „ubywanie” księżyca spowodowane jest zjadaniem go przez wilki, co może łączyć Chorsa z wilkołactwem. Ów związek dodatkowo potęguje fakt, że czasami był on wyobrażany jako połączenie wilka i człowieka. W innej wersji przedstawiany jest jako wychudzony człowiek, a być może posiadał on obie te formy, które mógł dowolnie przybierać.

Podobne wpisy:

O autorze Damian Winiarski

Absolwent Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Ekstrawertyczny introwertyk gaduła. Miłośnik solidnego treningu, muzyki wszelakiej (z naciskiem na ciężkie brzmienia), fantastyki (głównie książkowej) i piwnej rewolucji (Beergeek 'til death).

Sprawdź jeszcze to

Łada – słowiańska bogini małżeństwa, wiosny i życia

Łada jest uznawana za boginię wiosny i życia, miłości i piękna. Chętnie umieszcza się ją …

8 komentarzy

 1. Witam

  Chciałbym wyrzeźbić figurkę Chorsa. Jednak za mało informacji. Wiadomo coś na temat jaki był jego symbol? Posiadacie zdjęcia jakiś istniejących posągów, czy ikonografię tego jak wyglądał? Jakie drzewo było mu przypisane? Na podstawie, której będę mógł rzeźbić figurki?

  • Damian Winiarski

   Jak zostało wspomniane na samym początku, autentyczność Chorsa jest niepewna. Informacje pochodzą ze źródeł pisanych, które nie podają żadnych informacji na temat jego symbolu czy przypisanego mu drzewa. Tak więc w kwestii chorsowej symboliki nie potrafię nic powiedzieć.

 2. Sława-szukam informacji na temat bóstwa Miłoga czczonego w Ołoboku.

 3. *Aleksander Brückner

 4. ⰆⰅⰏⰑⰂⰋⰕ

  ⰂⰋⰕⰀⰏ!

  Co powiecie o Głagolicy?

  Moim skromnym zdaniem,
  Jest bardzo przydatny dla magii i samorozwoju

  n.p.

  Ⰱ Bogowie,
  Ⱂ Pokój, Prawda
  Ⰿ uMysł bogowie, Miłość, Miłosierdzie
  Ⰲ Wiedza

  i.t.p.

 5. Czy Chors nie jest także bóstwem żeńskim? Lunula która jest księżycem właśnie jest symbolem kobiecym

 6. A jaka jest szansa że Choros ma cokolwiek wspólnego z egipskim Horusem?

 7. bardzo ciekawi mnie temat slowianskich bostw. dzieki za wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *