Ręce Boga – symbole słowiańskie

Ręce Boga  – rozbudowany symbol niepewnego pochodzenia, który znajduje się na popielnicy odnalezionej w miejscowości Biała (okolice Łodzi) w 1936 roku. Obecnie nie jest znana jej lokalizacja, gdyż zaginęła pod koniec II Wojny Światowej. Na popielnicy poza samym symbolem zwanym Ręce Boga znajdują się też inne grafiki. Same Ręce są natomiast formą równoramiennego krzyża, o belkach zakończonych belkami z pięcioma zębami (interpretowanych m.in. jako dłoń), natomiast pomiędzy belkami znajdują się cztery swastyki, dwie zagięte na końcach pojedynczo, a dwie podwójnie, obie pary ustawione naprzeciw siebie.

rece boga ideogram kosmosu

Jak już się rzekło jest to symbol niepewnego pochodzenia, gdyż w jego wypadku trudno ustalić jakiekolwiek fakty historyczne, większość opiera się jedynie na pewnych interpretacjach i domniemaniach. Problem budzi już sama rzadkość występowania symbolu, gdyż o ile same swastyki odnaleziono w różnych rejonach Słowiańszczyzny (i całego świata), o tyle tzw. Ręce Boga, przynajmniej w takiej formie, występują jedynie na wspomnianej popielnicy. Podobne symbole udało się odnaleźć jedynie w okolicach położonych na południowy wschód od gór Ural, a ich pochodzenie datowane jest na okres między 2100 a 1700r pne.  Część badaczy w ogóle odrzuca możliwość słowiańskiego pochodzenia symbolu Rąk Boga przypisując go kulturze przeworskiej bądź Wandalom. Jak więc widać symbol ten jest pełen tajemnic i niepewności.

rece boga wisiorek

W tym miejscu pozwolę sobie jedynie na próbę interpretacji tego, co taki symbol mógł oznaczać w kulturze magicznej – nie będą to fakty i pewniki, ale raczej pokazanie pewnego sposobu myślenia i rozumienia otaczającej naszych przodków rzeczywistości.

O samej swastyce zostało już sporo napisane, więc temat ten pominiemy zaznaczając jedynie, że różnica pomiędzy swastykami przedstawionymi na popielnicy może symbolizować bóstwo solarne, jak np. Swaroga (pojedyncze „zakończenia”) i piorunowe (dwie końcówki), którym mógł być Perun. Same Ręce Boga mogą być dość tradycyjnym przedstawieniem świata w formie krzyża – cztery strony świata (por. Świętowit – bóstwo o czterech twarzach), cztery żywioły, cztery pory roku. Te aspekty ukazują cały wszechświat, zarówno w jego formie przestrzennej, jak i czasowej. Czym są natomiast owe grzebienie o pięciu zębach? Niektóre interpretacje podają, że grzebień może być związany z bóstwem piorunowym (podczas czesania zdarza się, że włosy się elektryzują i mogą nawet pojawiać się małe wyładowania elektryczne), zatem cztery takie „dłonie” na czterech ramionach krzyża mogą symbolizować władztwo bóstwa piorunowego nad całym światem.

popielnica rece boga
Fot. Ratomir Wilkowski, CC 3.0 (uznanie autorstwa)

Ręce Boga zostały przyjęte jako oficjalny symbol przez Rodzimy Kościół Polski. Czy faktycznie są one słowiańskiego pochodzenia? Trudno potwierdzić, za to łatwo poddać w wątpliwość. Czy mogą być interpretowane po słowiańsku? Jak najbardziej, chociażby ze względu na fakt, że symbole mogą być przejmowane przez inne grupy/kultury i zmieniać swoje znaczenie. Tak więc nawet pomimo wątpliwego słowiańskiego pochodzenia Rąk Boga można uznać je za integralną część współczesnego rodzimowierstwa.

Podobne wpisy:

O autorze Damian Winiarski

Absolwent Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Ekstrawertyczny introwertyk gaduła. Miłośnik solidnego treningu, muzyki wszelakiej (z naciskiem na ciężkie brzmienia), fantastyki (głównie książkowej) i piwnej rewolucji (Beergeek 'til death).

Sprawdź jeszcze to

biżuteria słowiańska

Biżuteria Słowiańska w sklepie Symbole Świata

Wielu poszukuje przeróżnych dodatków i gadżetów związanych z ich pasjami, zainteresowaniami oraz tematyką, która w …

12 komentarzy

 1. A tu wisior z pełnym symbolem: [link wygasł]

 2. Ciekawe spostrzeżenia. Prosze jednak o podanie źródeł i w miarę mozliwości nazwisk wszystkich tych badaczy, którzy są zgodni co do znaczenia tego symbolu

 3. W przestrzenie pomiędzy ” palcami ręki Boga ” umieść magnesy neodymowe następnie na obwodzie koła umieść również magnesy neodymowe o odpowiedniej polaryzacji biegunowej, później puść w ruch ten kołowrót.

 4. Mnie się to z grabiami albo widłami kojarzy. Może to jakiś znak płodności?

 5. Świetny bog (bo chyba tak się powinno poprawnie nazywać coś co jest – częścią Nas – , na „bok-u”?) Nie mogę zdradzać tajemnic ale mogę uchylić jej rąbków. Aby zrozumieć to co widzimy musimy przytoczyć pewną arabską opowiastkę Do pewnego al cos tam zgłosił się wieśniak Miał problem. Dostał w spadku 19 wielbłądów i musiał je podzielić w następujący sposób : połowę sobie , 1/4 starszemu synowi, 1/5 młodszemu synowi Niestety „19” nie dzieli się przez żadną z wymienionych części. Al pokiwał głową , pomyślał , przyprowadził swojego wielbłąda Całość podzielił na pół (10) na 1/4 (5) na 1/5 (4) po czym zabrał swojego wielbłąda z powrotem. Wszyscy zadowoleni można oddać się medytacjom. Zawsze tak postępujemy postępowali kiedy …. nie nie było „20” na wyjściu ale kiedy trzeba było dodać …. nie nie „1” ale „jedność” (wszystko przecież od niej zależy!) Co to znaczy dodać „jedność” Hm to tak jakbyście patrzyli na układ planetarny złożony z 20 sztuk planet Dodajecie Słonce , przeprowadzacie dzielenie, mnożenie, potęgowanie, stawianie radix-u po czym po wykonaniu działania zabieracie Słońce z powrotem. Co to jest? Działanie w wielowymiarze Identycznie, na takiej samej zasadzie działają opierają się … kryptowaluty. Proste? A więc stara poczciwa „maszynka do liczenia” Kiedy powstała? Oh na pewno wtedy a nawet dużo wcześniej za nim „Słońce stało się bogiem” 🙂 Podłapali to Rzymianie (jedność, układy dziesiętne) Mamy też jedność , liczby pierwsze jak zaczniecie kolejne liczby pierwsze wpisywać od środka koliście na zewnątrz – otrzymacie wizerunkowo coś podobnego Dlaczego umieszczono ten symbol na popielnicy? Odpowiedź znajdziecie w środku symbolu Trzeba tylko popatrzeć. Wielowymiarowo Czego słucham? Jestem discomaniakiem 🙂 Liczby arabskie? No na pewno wszyscy będziecie mieli coś z wielbłąda (garbia) Jedyna korzyść Nie ma to jak patyczki.

 6. Chłopczyk w tym symbolu dostrzeże „grabki” Dziewczę „grzebyk” Owszem mogą ale co to ma wspólnego z „5”? Ktoś obeznany z wielowymiarem – „połowę drabiny” Drabinę np. w astrologii symbolizuje 10 znak Zodiaku czyli Koziorożec Tak? No to jeśli mamy 10 i podzielimy na pół przez 2 to otrzymamy ile? Brawo! No dobrze mamy połowę drabiny wypadałoby dodać „drugą połowę drabiny” aby otrzymać całość. To co widzimy jest więc „uniwersalnym schematem postępowania i obliczeń” jakim posługiwali się nasi przodkowie. Bezpośrednio nawiązuje do Kalendarza Majów (4 plus 8 plus dodana „jedność” wewnątrz koła) co daje nam „13” i „”20” na zewnątrz koła (gdzie odejmujemy „jedność” przykład z „19”) Wiem wiem biblijne SF ma kolejny problem 🙂 O jakich wartościach mówimy? Milionowych. Znowu powraca pytanie – po co im to było potrzebne skoro nawet nie numerowali , nie oznaczali lat?

 7. Ręce Boga są najmocniejszym z symboli słowiańskich, natomiast dodanie do nich swastyk o pojedynczych i podwójnych załamaniach powoduje odwrócenie energi i uczynienie z tak przekombinowanego symbolu skrajnie negatywnego

 8. ~I.
  ?
  jak to co się stanie
  rozmagnesujesz się wraz z neodymami

  he he

 9. Scytka 7777777

  To w końcu jest to Światowid, czy Świetovit? Światowid – ta nazwa sugeruje, że patrzy on na cztery strony świata. Świetovit to jakieś świętowanie.Może ,”bożego narodzenia”?

 10. Podobny do krzyża jerozolimskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *