Znak Welesa – znaczenie

Znak Welesa jest wśród żyjących współcześnie pasjonatów tematyki słowiańskiej jednym z najpopularniejszych boskich symboli. Trafia na plakaty, koszulki, bluzy, jest elementem słowiańskiej biżuterii. Skąd wynika zainteresowanie właśnie tym znakiem? Dlaczego tak wiele osób po niego sięga?

znak welesa

Kim był Weles?

Weles, bóg cieszący się ogromnym uznaniem Słowian, władał wieloma dziedzinami i aspektami wszechświata, a jego moc była niezwykle potężna. Uważany był za oponenta gromowładnego Peruna, lecz nie był  przy tym postrzegany w sposób negatywny. Przeciwnie – chętnie się do niego zwracano i  to w wielu różnych sprawach. Weles był bogiem magii i tajemnych nauk, rzemiosła i poezji, dobrobytu i rogatego bydła, przysiąg i prawa,  a przede wszystkim – zaświatów. W tej ostatniej roli sprawował pieczę nad duszami zmarłych ludzi i strzegł wejścia do krainy zmarłych.

Jak wygląda znak Welesa?

Symbol Welesa to równoramienny trójkąt skierowany podstawą do góry. Nad nim znajduje się linia o końcach złamanych pod kątem rozwartym i uniesionych do góry. Znaczenie symbolu można interpretować w różnorodny sposób, od tych najprostszych do znacznie bardziej skomplikowanych.

Wyobrażenie bydlęcego boga

Pamiętając o tym, że Welesa określano mianem bydlęcego boga, dostrzegamy w symbolizującym go znaku przede wszystkim postać potężnego rogatego byka. Trójkąt stanowi zarys jego czaszki, a łamana linia – rogów. Jest to z pewnością najpopularniejsza interpretacja znaku i trudno odmówić jej logiki. 

Trójkąt jako symbol światła

Sięgając głębiej, po pierwsze warto pamiętać o innej dziedzinie, którą władał Weles. Mowa tu o sferze magii, tajemnej wiedzy oraz jasnowidzenia. Po drugie należy zwrócić uwagę, że trójkąt w różnych kulturach od dawien dawna symbolizował światło, jasność. W tym kontekście trójkąt zawarty w znaku Welesa można interpretować jako symbol światłości, rozjaśniania mroków przyszłości i tego, co niewiadome. W połączeniu z rogami, znak można uznać za symbolizujący pochodzącą od tegoż boga szeroko pojętą wiedzę.

Weles jako Trzygłów

Znany i ceniony historyk Aleksander Gieysztor swego czasu zasugerował, jakoby bogowie Weles i Trzygłów byli tą samą istotą. Patrząc przez pryzmat jego hipotezy, znak Welesa zyskiwałby nowy wymiar, gdzie każdy z boków trójkąta odpowiadałby jednemu boskiemu obliczu.

Magiczny amulet

Symbol Welesa, noszony w sposób świadomy jako amulet, można postrzegać jako ochronę przed złymi mocami i urokami. Noszącemu powinien przydać dobrobytu, a także mądrości i szczęścia. Wskazany jest dla osób, które dążą do pogłębienia wiedzy o magii i wróżbiarstwie, a także szukających kontaktu z duchami. Warto wspomnieć, że moc dawnych słowiańskich szamanów – wołchwów – pochodziła właśnie od boga zaświatów.

Cześć dla boga Welesa

Znak Welesa, jak zresztą większość symboli, może być interpretowany na wiele różnych sposobów. Niebagatelną rolę pełni tu nie tylko wiedza, ale również wyobraźnia i intencje analizującej znak osoby.  Jednak funkcją symbolu, która łączy wszystkie noszące go osoby, jest z pewnością chęć oddania hołdu wielkiemu bogu Słowian.

Podobne wpisy:

O autorze Małgorzata Turant

Wielbicielka dobrej literatury, filmów i muzyki. Szczęśliwa introwertyczka akceptująca dziwactwa własne i innych. Nieuleczalnie zafascynowana światem legend, mitów i baśni. Słowiański Bestiariusz jest miejscem, w którym dzieli się z innymi swoją pasją.

Sprawdź jeszcze to

biżuteria słowiańska

Biżuteria Słowiańska w sklepie Symbole Świata

Wielu poszukuje przeróżnych dodatków i gadżetów związanych z ich pasjami, zainteresowaniami oraz tematyką, która w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *