Łada jest uznawana za boginię wiosny i życia, miłości i piękna. Chętnie umieszcza się ją w panteonie słowiańskich bóstw. Czy jednak jej kult rzeczywiście istniał wśród naszych przodków? Do jakiego stopnia wiarygodne są źródła informacji o nim? M. Priesniakow, Łada, 1998. Bogini Łada – skąd ją znamy? Pierwsze źródła pisane o …
Czytaj dalej...Bogowie Słowiańscy
Simargł – tajemniczy bóg ze wschodu
Simargł – tajemniczy bóg ze wschodu Simargł należy do grupy zagadkowych słowiańskich bóstw, na których temat niewiele obecnie wiemy. Na szczęście na podstawie aktualnej wiedzy możemy przynajmniej stwierdzić, że jego kult rzeczywiście istniał – czego nie można powiedzieć o wielu innych domniemanych bóstwach słowiańskich. Co tak naprawdę wiemy na temat Simargła? Simargł. Autor: Vasylina Obecność …
Czytaj dalej...Lel i Polel
Pijackie przyśpiewki, czy słowiańscy bogowie? Co wiemy o Lelu i Polelu? Lel i Polel to jedne z bardziej kontrowersyjnych postaci występujących w słowiańskiej mitologii. Na ich temat toczy się niekończący spór między badaczami i to już od stu lat z okładem. Wydaje się, że głównym punktem spornym jest stwierdzenie, czy Lel i Polel są w ogóle imionami własnymi, czy też… …
Czytaj dalej...Dziewanna – Pani łowów
Tajemnicza bogini Dziewanna Wśród panteonu słowiańskich bóstw znajdują się zarówno postacie, których kult potwierdzony jest wiarygodnymi źródłami, jak również takie, których istnienie w słowiańskiej mitologii poddawane jest przez badaczy w wątpliwość. Z pewnym żalem muszę napisać, że do drugiej z tych grup należy bogini Dziewanna. Dziewanna. Autor: Andriej Aleksijewicz Szyszkin …
Czytaj dalej...Żmij – jedno z wcieleń boga Welesa
Żmij – jedno z wcieleń boga Welesa Sylwetki słowiańskich bóstw rzadko bywają jednoznaczne i przejrzyste. Przeciwnie – nieścisłości pojawiają się nieraz już na poziomie nazewnictwa, nie wspominając o braku zgodności co do wyglądu, pozycji w boskiej hierarchii czy posiadanej mocy. Nie inaczej jest w przypadku boga Welesa alias Wołosa, którego …
Czytaj dalej...