Na pewno zwróciliście uwagę, że w słowiańskim folklorze regularnie powtarzającym się motywem są magiczne drzewa, co sugeruje, że zajmowały ważne miejsce w życiu naszych przodków. Rzeczywiście, wierzenia dawnych Słowian, będąc bardzo silnie związane z naturą, odwoływały się również do różnorodnych gatunków drzew, które zależnie od kontekstu pełniły rozmaite funkcje. Dowiedz …
Czytaj dalej...Zielnik
Magiczne rośliny Słowian – zioła w tradycji i wierzeniach Słowian
Magiczne rośliny Słowian Życie przed wiekami toczyło się według rytmu przyrody, a codzienność nierozerwalnie związana była z naturą. Nie rozumiejąc istoty rządzących nią praw, ludzie tłumaczyli działaniem magii zjawiska oczywiste dla współczesnych ludzi. Aurą czci i lęku były otaczane nów i pełnia Księżyca, zaćmienie Słońca, tęcza, pioruny oraz bogaty świat …
Czytaj dalej...Dąb, Drzewo Świata i Peruna
Dąb. Drzewo, obok którego większość społeczeństwa przechodzi obojętnie, nie zdając sobie sprawy, jaką magią i symboliką jest otoczone, od najdawniejszych czasów fascynował ludzi. Krótkie i kruche ludzkie życie jest niczym w porównaniu z długowiecznym drzewem, które nie było tylko przerośniętą rośliną, ale osią świata – axis mundi (czyt. stworzenie świata), …
Czytaj dalej...Wierzba, drzewo Welesowe
Na przedwiośnie, gdy jeszcze śniegi nie zdążą stopnieć, zachwyca nas miękkimi i srebrzystymi baziami, a zerwane gałązki szybko wypuszczają korzenie. Wierzba rośnie nawet na ziemi, która, mokra i błotnista, nieprzyjazna jest innym drzewom. Zielone pędy wypuszczają czasem nawet zrobione z niej miotły. Dlatego właśnie lubię nazywać wierzbę „drzewem miłującym życie”. …
Czytaj dalej...Głóg
Zacznę od czerwonej wstążeczki. Tej, którą przywiązuje się do łóżeczek i wózków dla dzieci. Często spotykany jeszcze widok, prawda? Mama także mi taką sprawiła. Podobno była związana w wielką kokardę. Zapytajcie się mam, czy też takowa Wam za niemowlęcia dyndała nad głową. A co ma wspólnego czerwona wstążeczka z głogiem? …
Czytaj dalej...