Radunica – wiosenne święto zmarłych Czy słyszałeś kiedyś o takim wydarzeniu jak radunica? Święto to było niezwykle ważne dla dawnych Słowian, więc jeśli wiesz niewiele na jego temat, koniecznie musisz poszerzyć swoją wiedzę. Zapraszamy do artykułu, z którego dowiesz się, czego owo święto dotyczyło, dlaczego było tak istotne oraz w …
Czytaj dalej...Święta
Szczodre Gody czy Boże Narodzenie?
Szczodre Gody czy Boże Narodzenie? Wraz z przełomem listopada i grudnia rozpoczyna się wszechobecny atak na nasze zmysły i… kieszenie. Powodem tego zjawiska są oczywiście obchody chrześcijańskiego Święta Bożego Narodzenia. Tkwiący w nas konsumpcjonizm, napędzany nachalnymi reklamami i świątecznymi piosenkami sprawia, że nie chce nam się nawet zgłębiać istoty tego …
Czytaj dalej...Dożynki – coś się kończy, a coś się zaczyna
Dożynki – coś się kończy, a coś się zaczyna Nadchodzący szybko zmrok, chłodne poranki i noce, zamglone powietrze i spadające na ziemię strugi deszczu… jesień. Dziś fakt zmiany pory roku przyjmujemy co najwyżej z lekkim niezadowoleniem, mimochodem zmieniając garderobę na cieplejszą, a zimny napój na gorącą herbatę. Jednak dla naszych …
Czytaj dalej...Dziady – spotkanie z przodkami
Dziady – bardzo stary i jeden z bardziej znanych obrzędów Słowian (a także Bałtów), występujący w poszczególnych regionach również pod nazwami takimi, jak zaduszki, Radecznica, pominki. Święto jest obchodzone do dziś przez rodzimowierców, a dotyczy składania hołdu zmarłym przodkom. Błędnie można sądzić, że Dziady były obchodzone jedynie w okolicach przełom …
Czytaj dalej...Postrzyżyny, wkraczanie w dorosłość
Postrzyżyny – tradycyjny, występujący w wielu kulturach, rytuał polegający na obcięciu/przycięciu włosów dziecku, często połączony także z nadaniem imienia (sprawdź: imiona słowiańskie). Jest to prawdopodobnie najpowszechniejszy i najbardziej znany przykład tzw. rytów przejścia (por.: A. van Gennep „Les rites de passage”, pol. „Obrzędy przejścia”), który powodował zmianę statusu społecznego dziecka i …
Czytaj dalej...